Cestovní pojišťovny odmítají plné krytí pro návštěvy Černobylu

Je doba dovolených. Většina z nás cestuje na pláže nebo do hor, abychom se zotavili a nabrali síly do dalších měsíců pracovního nasazení. Někteří ale využijí volna i k poněkud méně oddychovým aktivitám… Aktuální příklad: rostoucí zájem o zájezdy do dosud zamořeného Černobylu.

Nedávno odvysílaný seriál HBO mapující tragické okolnosti katastrofy v jaderné elektrárně přitáhl neobvyklou pozornost a současně vedl k masovému zájmu o návštěvu v dosud zapovězeném regionu. Německé cestovní pojišťovny v této souvislosti varují: pojištění se nevztahuje na dlouhodobé důsledky takového výletu.

Znamená to jediné: dobrodruzi zajímající se o místní poměry by si měli být vědomi, že jejich cestovní pojištění se vztahuje pouze na dny jejich výpravy, a to právě jen proto, že ministerstvo zahraničních věcí a další úřady souhlasily, aby lidé do této ukrajinské zóny směli cestovat. Krytí ale neplatí pro případná onemocnění, která se u klienta objeví po návratu z Černobylu. Cestovní pojištění neuhradí takto vzniklé následné náklady.

Po explozi v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1985 zřídilo sovětské vedení 30 km široké ochranné pásmo okolo místa katastrofy, jež zahrnovalo i několik větších sídel obyvatelstva, mimo jiné hned vedle elektrárny ležící město Pripjať.

Evakuováno ze zóny bylo na 335 000 osob: 115 000 z okolí po nehodě a 220 000 z Běloruska, Ruska a Ukrajiny o něco později. Přesto je nyní oblast jedním z hlavních magnetů pro cestovní ruch: zatímco v roce 2013 navštívilo vyklizenou zónu asi 8000 turistů, za loňský rok to bylo už 65 000 návštěvníků. A letošek jistě přinese nový rekord.