Novinky

 • ÚS: Řidič neručí za připoutání dospělého spolujezdce
  Ústavní soud rozhodl, že řidič nemá povinnost zajistit, aby se dospělý spolujezdec připoutal bezpečnostním pásem. To se však už netýká dětí, ty musí být připoutané. Ústavní soudci to uvedli v nálezu ke stížnosti muže, který byl odsouzen za dopravní nehodu, při níž zahynul jeho bratr.
 • ČAP představila novou kampaň: #nepozornostzabíjí
  Česká asociace pojišťoven (ČAP) upozorňuje na rizika spojená s používáním mobilního telefonu za jízdy kampaní #nepozornostzabíjí. „Moderní pojišťovny mají v dnešní době více dbát na prevenci. Záleží nám na tom, aby pomáhaly klientům a aby škod bylo co nejméně, protože nejlepší škoda je ta, která se nestala,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
 • Rakouské páry: Společný život, ale oddělené finance
  Podle studie bankovní skupiny ING kladou rakouské páry oproti jiným národům důraz na „oddělené peněženky“. A také s tímto fenoménem žijí spokojeněji než jinde v Evropě. Zatímco jinde v Evropě společné finance převažují, v Rakousku je vyznává „jen“ přibližně stejný podíl jako těch, které mají finanční záležitosti uspořádány s partnerem každý extra.
 • Je měnící se klima ještě pojistitelné?
  Téma klimatických změn je v pojišťovnách i zajišťovnách už dlouho skloňované. Jen předchozí rok 2017 se stal se svými přírodními katastrofami jedním z nejdražších pro pojistitele. Vždyť i Mnichovská zajišťovna musela „spolknout“ výrazný propad zisku. Co ale znamená stále rostoucí škodové zatížení pro budoucnost obchodů zajišťoven?
 • Autonomní vozidla optikou ČAP: Právní aspekty
  Česká asociace pojišťoven představila zajímavou publikaci autorů Petra Jedličky a Lukáše Housky Analýza autonomních vozidel. Ta vychází z dostup­ných podkladů ze zahraničí, zejména od zajistitelů, přičemž některé aspekty pozitivních dopadů byly modelovány na situaci vozového parku v České republice s využitím dostupných dat a statistik především za povinné ručení. Analýza se na danou problematiku dívá z celé řady úhlů pohledu. V aktuálním příspěvku se zaměřme na právní aspekty.
 • Co nám dělá s úsporami inflace?
  (Ne)oblíbeným tématem při debatě o správě finančního majetku je téma rizik a ochoty je akceptovat. Většina Čechů, ostatně jako většina Evropanů nebo Američanů, je takzvaně rizikově averzních, nechtějí tedy se svými úsporami podstupovat žádná rizika. Nebo když už nějaká, tak jen minimální.
 • Pojištění vozidel v UK: Rekordní úroveň pojistného
  Zajímavá informace přišla z Velké Británie. Průměrné zaplacené pojistné v pojištění motorových vozidel vzrostlo ve Spojeném království v roce 2017 o 9 % a dosáhlo rekordní úrovně ve výši 481 liber (cca 14 tis. Kč). Zastavení dalšího případného růstu pojistného je možné jen v případě realizace reformy systému odškodnění.
 • Stále v dosahu: Smartphony diktují život Rakušanům
  V únoru tohoto roku proběhla studie na reprezentativním vzorku 1000 Rakušanů ve věku 14 až 69 let s přístupem k internetu. Cílem bylo zjistit, do jaké míry jejich život určuje sepětí s mobilním telefonem. Její výsledky by mohly být aplikovatelné také v rámci pojišťovnictví. Co tedy s lidmi dělá dostupnost v režimu 24/7? Považují to stále za výhodu, nebo by už raději před věčným zapojením utekli?
 • ČAP: Pojištění odpovědnosti má každý 11. živnostník
  Statisícům nepojištěných společností a živnostníkům hrozí, že způsobené škody budou muset hradit ze svého. Pojištění obecné odpovědnosti se pohybuje na úrovni 8,3 %, to znamená, že je pojištěn každý 11. subjekt. Vyplývá to z aktuální analýzy České asociace pojišťoven.
 • PwC: Každá třetí firma v ČR je terčem podvodu
  Podle celosvětové studie Průzkum hospodářské kriminality, kterou každé dva roky realizuje poradenská společnost PwC, je terčem podvodu téměř třetina českých firem. Na závažnosti situace nic nemění fakt, že jsme na tom lépe než zbytek Evropy. Nejde totiž o to, že bychom tu měli méně podvodných skutků, ale že oproti ekonomicky nejvyspělejším zemím využíváme k detekci hospodářských deliktů méně moderních technologií.